© ATV
De vraag die overblijft: behouden Reuzegommers hun blanco strafblad na uitspraak in zaak-Sanda Dia?
De achttien Reuzegommers kregen vrijdag te horen dat ze schuldig bevonden zijn aan mensonterende behandeling en het onopzettelijk veroorzaken van de dood van student Sanda Dia (20). Daarvoor kregen ze allemaal een werkstraf en een geldboete, maar de vraag onder de advocaten: komt dit nu op hun strafblad te staan?
Er waren gevangenisstraffen tot 50 maanden geëist, het werden uiteindelijk werkstraffen. Voor zestien van hen een werkstraf van 200 tot 250 uur, voor de schachtentemmer A.G. “Janker” en preses J.J. “Zaadje” werd het een werkstraf van 300 uur. Daarnaast kregen alle Reuzegommers ook een geldboete van 400 euro.
Onder de advocaten heerste vrijdag na de uitspraak discussie of die uitgesproken straffen al dan niet op het strafblad van de achttien zullen verschijnen. Een cruciaal element voor de familie van Sanda, want als dat niet geval is, zou het voor hen zijn alsof er niets gebeurd is.
LEES OOK. Geen enkele Reuzegommer moet naar de gevangenis voor dood Sanda Dia: een overzicht van de straffen
FOD bevestigt
Volgens een expert strafrecht waar onze redactie contact mee opnam, staat uitdrukkelijk in de strafwet dat een werkstraf niet op het strafblad komt. Een geldboete daarentegen wel.
Maar hier zitten we met een combinatie van de twee. De werkstraf, legt de expert uit, is in dit geval de hoofdstraf, de geldboete is een bijkomende straf. Omdat het onmogelijk is om slechts een deel van de veroordeling op te nemen in je uittreksel van het strafregister, zal de geldboete logischerwijze de hoofdstraf volgen en komen de straffen er dus niet op.
Ook de FOD bevestigt: “Geen van beide straffen zal verschijnen op het uittreksel.” De reden daarvoor is dat de werkstraf bedoeld is als “resocialiserende straf”, waarbij de rechter de toekomst van de veroordeelde niet wil hypothekeren. Denk bijvoorbeeld aan het vinden van een nieuwe job.
Uitzonderingen
Toch blijft het niet helemaal zonder gevolgen voor de gewezen Reuzegommers. Er bestaat enkele uitzonderingen. Zo wordt een werkstraf wel vermeld wanneer zo’n uittreksel van het strafregister gevraagd wordt bij de samenstelling van een jury voor een hof van assisen en in sommige gevallen wanneer er gewerkt wordt met minderjarigen. Ook bestaat er een lange lijst van uitzonderingen voor wie een specifieke job wil uitvoeren. Een werkstraf zal ook altijd vermeld worden op het uittreksel bestemd voor parketten, politie- en veiligheidsdiensten.
(sgg)
Hoofdpunten
“Ongderd euro! Twieongderd euro!”: Antwerpfans van extreme euforie naar diepe droefenis, maar mét vertrouwen voor volgende week
Crowdfunding opgestart voor Stefan en Vivian, die niet kunnen trouwen door schulden van proces over dood van kind
Olivier Vandecasteele gaat dinsdag op bezoek bij de koning
Iconische Amerikaanse acteur die De Hulk speelde, is te gast in Mechelen en daar heeft hij een goede reden voor
MEER OVER
Johnny Depp zegt optredens af door blessure, maar Graspop blijft (voorlopig) buiten schot
Johnny Depp (59) ligt in de lappenmand. De acteur houdt een enkelblessure over aan zijn drukke …
20 deelnemers trotseren ‘Hel van de Bleukens’ op tweede Kruier-Kruiwagen Race
Ruim twintig duo’s hebben het op Pinkstermaandag tegen elkaar opgenomen op de tweede editie van …
LIVE. Kampioen of niet? Volg hier alles in de aanloop naar Genk - Antwerp
Antwerp FC kreeg een mokerslag in de laatste thuismatch, maar heeft nog altijd alles in eigen …
BK in Brasschaat snel over voor Aurely Van Den Broeck, Kaat Huyghe en Alexe De Raedemaeker finishen in het peloton: “Met gehavende fiets kon ik me niet handhaven”
Met Hélène Hesters namens Oost-Vlaanderen, Ella Heremans namens Antwerpen en de West-Vlaamse Anna …