In absolute cijfers was de bevolkingsgroei in Mechelen het grootst. — © BELGAIMAGE
Regio Rivierenland telt 356.000 inwoners, sterkste bevolkingsgroei in Mechelen en Berlaar
Op 1 januari 2023 woonden er precies 356.069 mensen in de twaalf steden en gemeenten van de regio Rivierenland. Dat blijkt uit de cijfers van Binnenlandse Zaken. Er kwamen in een jaar ruim vijfduizend mensen bij. In Berlaar en Mechelen was de bevolkingsgroei het grootst.
Uit de meest recente bevolkingscijfers van Binnenlandse Zaken blijkt dat er op de eerste dag van 2023 356.069 mensen in de regio Rivierenland woonden. Dat zijn er precies 5.143 meer dan op dezelfde dag een jaar eerder. Dat is een groei van 1,47%. Het jaar voordien lag dat cijfer een stuk lager. Toen groeide de bevolking in onze regio met 0,75% en het jaar daarvoor met slechts 0,42%. Sinds 1 januari 2020 kwamen er in de regio 9.201 mensen bij. Dat is een toename van 2,65%.
In absolute aantallen kende Mechelen de grootste groei van alle twaalf steden en gemeenten in de regio. Er kwamen in de loop van 2022 1.546 nieuwe Maneblussers bij. Dat is een procentuele groei van 1,78% ten opzichte van het jaar voordien. De jaren voordien groeide het aantal nieuwe Mechelaars veel minder sterk dan tijdens het afgelopen jaar. Zo kwamen er in 2021 slechts 82 inwoners bij. Ook tijdens de jaren voordien groeide het bevolkingsaantal in de Dijlestad telkens maar met enkele honderden mensen.
Dat gestegen inwonersaantal komt er volgens Mechels schepen van Bevolking Vicky Vanmarcke (Vld-Groen-m+) door een combinatie van factoren. “Zo was er een flinke piek in het aantal geboortes tijdens en na corona. Dat zal er zeker mee te maken hebben”, zegt ze. “Daarnaast bereiden alle steden zich voor op een sterke bevolkingsgroei omdat steeds meer mensen in de stad willen wonen. En tot slot zijn we ervan overtuigd dat we een aantrekkelijke stad zijn om in te wonen en te werken, onder meer door de goede ligging en nieuwe woonontwikkelingen. Wie hier woont, wil hier ook vaker blijven.”
Ook Berlaar kende een relatief forse bevolkingsgroei. Het aantal inwoners steeg er met 1,90%: van 11.720 op 1 januari 2022 naar 11.943 op de eerste dag van dit jaar. De gemeente mocht daarmee 223 extra inwoners verwelkomen. Dat is een flinke toename ten opzichte van het jaar voordien, toen er welgeteld twaalf mensen bijkwamen. Verder scoren ook Puurs-Sint-Amands en Bornem hoog. Er kwamen respectievelijk 464 en 377 extra inwoners bij, goed voor een bevolkingstoename van 1,76 en 1,75%. Verder groeide alleen in Lier het bevolkingsaantal met meer dan 1,50%.
Geen afnames
De voorbije jaren daalde op enkele plaatsen het aantal inwoners. Dat was onder meer het geval in Bornem en Nijlen. In de loop van 2022 steeg het inwonersaantal wel overal. Bonheiden en Nijlen blijven als enige twee gemeenten onder een bevolkingsgroei van 1%. In Bonheiden kwamen er 142 mensen bij, wat het totale aantal inwoners op 15.459 brengt. In Nijlen waren dat er 157: goed voor een totaal aantal inwoners van 23.408.
Met 88.463 inwoners blijft Mechelen veruit de grootste plaats in de regio Rivierenland. Heist-op-den-berg volgt op de tweede plek met 44.206 inwoners en Lier vervolledigt het podium met een bevolkingsaantal van 37.897 mensen. Met 11.943 inwoners is Berlaar de kleinste gemeente in onze regio.
Hoofdpunten
Veel ongevallen tijdens eerste ochtendspits na overschakeling op zomeruur: een terugkerend fenomeen
Een reis boeken bij een online reisagentschap? “Doe het niet”
ANTWERPEN LIVE. Volg al het nieuws uit Antwerpen hier op de voet
Vlaamse overheid schrapt vaste benoeming: wat verandert er aan loon en pensioen van ambtenaren? En wat met het onderwijs?