© AFP
“Meer volk op straat” dan tijdens eerste actiedag tegen pensioenhervorming, schatten Franse vakbonden
In Frankrijk zijn dinsdag meer mensen op straat gekomen op te protesteren tegen de geplande pensioenhervormingen dan tijdens de eerste actiedag op 19 januari, zo beweert Laurent Berger, secretaris-generaal van de grootste vakbond CFDT. “Dit is een van de grootste betogingen in ons land van de afgelopen jaren”, klinkt het.
“Waar we nu op wachten is dat de regering het dossier heropent, de 64 jaar opgeeft en eindelijk rond de tafel gaat zitten omdat er massaal protest is tegen deze hervorming”, pleitte Berger. Volgens voorlopige cijfers van de vakbonden kwamen tussen een en twee miljoen personen op straat. Ook Philippe Martinez van CGT bevestigde dit.
De eerste actiedag lokte volgens de vakbonden twee miljoen mensen, de overheid telde op haar beurt 1,12 miljoen manifestanten. Dinsdag verwacht de politie 1,2 miljoen mensen, met alleen in de hoofdstad Parijs al 100.000 betogers. CGT spreekt dinsdagnamiddag over 500.000 betogers in Parijs. Eerder in januari kwamen volgens de regering 80.000 mensen op straat, volgens de vakbonden 400.000.
De eerste cijfers van de politie komen overeen met het aantal betogers op 19 januari, bijvoorbeeld 14.000 personen in Rouen (tegenover 13.000 de negentiende), 12.000 in Le Havre (tegenover 11.000) en 28.000 in Nantes (tegenover 25.000).
(Lees verder onder de foto)
© AFP
Door de staking raakte ook het trein- en vliegverkeer in Frankrijk verstoord. Bij spoorwegmaatschappij SNCF legde 36,5 procent van het personeel het werk neer, tegenover 46,3 procent tijdens de eerste actiedag, zo meldt een vakbondsbron. De SNCF-directie heeft dit cijfer nog niet bevestigd. Ook stroomproducent EDF zag 40,3 procent van het personeel staken, tegenover 44,5 procent eerder.
Met 62 jaar kent Frankrijk een van de laagste minimumpensioenleeftijden van Europa. Aanvankelijk was het de bedoeling van Macron om de lat op 65 jaar te leggen. Intussen is dat verlaagd naar 64 jaar. De regering wil zo de financiële haalbaarheid van de sociale zekerheid vrijwaren.
© AFP
Hoofdpunten
Titelstrijd ligt helemaal open: wie is wanneer kampioen volgende week?
Racing Genk is helemaal terug in titelrace na zege in Brugge: rechtstreeks titelduel tegen Antwerp volgende week
COMMENTAAR. “Antwerp kroop na rust zo ver achteruit dat het Union zelf langszij bracht”
ANALYSE GOOTS. “Ik geef het helemaal niet op, maar de titelkansen zijn wel geslonken”
MEER OVER
Brandweer op zoek naar vermisten nadat toeristenboot zinkt op Lago Maggiore in Italië
Een toeristenboot met meer dan twintig mensen aan boord is zondag op het Lago Maggiore in …
Uitslaande dakbrand aan Arthur Goemaerelei snel onder controle
De Antwerpse brandweer is zondagavond moeten uitrukken naar de Arthur Goemaerelei voor een …
Wereldleiders feliciteren Erdogan met herverkiezingen: “Logisch resultaat”
Verschillende wereldleiders hebben in de loop van de avond hun felicitaties aangeboden aan de …
Erdogan officieel uitgeroepen tot winnaar Turkse verkiezingen: “Onze natie heeft ons de verantwoordelijkheid toevertrouwd”
In Turkije zijn de stembureaus zondag omstreeks 16 uur onze tijd gesloten. De Turkse zetelende …