© rtv
Mechelen en Boortmeerbeek gaan voor fusie in 2025: “Onze inwoners winnen op alle vlakken”
Het staat nu 100% vast. De stad Mechelen en de gemeente Boortmeerbeek gaan voor een fusie in 2025. Door de vorming van districten behoudt Boortmeerbeek autonomie en winnen ook de Mechelse deelgemeenten aan zelfstandigheid. Zo krijgen de dorpen in het nieuwe district Landelijk Mechelen een eigen districtsburgemeester.
Door de fusie ontstaan er naar Antwerps model drie districten: de stad Mechelen (70.000 inwoners) zelf, Boortmeerbeek waartoe ook Muizen behoort (samen 18.000 inwoners) en Landelijk Mechelen met Hombeek, Leest, Heffen, Walem en Battel dat 13.000 inwoners telt. “Zowel Boortmeerbeek als Landelijk Mechelen krijgen een districtshuis, een districtsburgemeester en districtsschepenen. Ze behouden of krijgen meer autonomie”, zegt Vlaams minister Bart Somers (Open Vld), titelvoerend Mechels burgemeester.
© RR
LEES OOK. Bij fusie met Boortmeerbeek wordt Mechelen stad met drie districten
Miljoenen extra budget
De districten mogen zelfstandig beslissen over zaken zoals openbaar domein, cultuur, jeugd en onderwijs. Door de fusie ontstaat een stad die meer dan 100.000 inwoners telt. Daardoor neemt Vlaanderen 50 miljoen euro schulden over. “Maar we gaan ook aanzienlijk meer miljoenen krijgen uit het Gemeentefonds. Toen Leuven boven de 100.000 inwoners groeide, ging dat over meer dan tien miljoen euro. We gaan bovendien zwaarder wegen in de Wetstraat in Brussel. Onze inwoners winnen op alle vlakken”, legt Somers uit.
“We laten onze inwoners niet in de steek”, zegt Karin Derua (Open Vld), burgemeester van Boortmeerbeek. De lokale besturen engageren zich om het investeringsbudget in Boortmeerbeek te verdubbelen tot meer dan 40 miljoen euro. “
© Dirk Vertommen
Wijziging belastingen
“De opcentiemen dalen van 750 naar 600. De personenbelasting stemmen we op elkaar af naar 6,5”, zegt Bart Somers. In Boortmeerbeek bedraagt de personenbelasting vandaag 5,8 en in de Dijlestad 6,8. “Mechelen heeft door de vele investeringen een hogere leninglast opgebouwd. Daar draaien de inwoners van Boortmeerbeek niet voor op, de opcentiemen in Mechelen blijven op 1.100”, zegt titelvoerend burgemeester Somers.
In Boortmeerbeek verdwijnt de milieubelasting van 60 euro die in Mechelen niet bestaat en verlaagt ook de afvalbelasting van 72 euro naar 49 euro. “Honderden keren spraken inwoners me al aan over het feit dat in Muizen het recyclagepark gratis is. Wel, ook in Boortmeerbeek gaan we hiervoor”, vertelt de Boortmeerbeekse burgemeester Karin Derua.
“Dit is echt een win win-verhaal. Het verhoogt de slagkracht van Mechelen als stad en tegelijk zorgen we in de landelijke gemeenten voor politiek dicht bij de mensen”, zegt waarnemend Mechels burgemeester Alexander Vandersmissen (Vld-Groen-m+). Door de fusie met Mechelen wordt Boortmeerbeek ook een deel van de provincie Antwerpen, waar de provinciebelasting lager is dan in Vlaams-Brabant. “En een terrasbelasting komt er in Boortmeerbeek zeker niet”, stelt Derua.
© Dirk Vertommen
© Dirk Vertommen
© Dirk Vertommen
Hoofdpunten
Miss België Chayenne Van Aarle reageert na zwaar ongeval: “Ik was niet met mijn gsm bezig”
Limburgse Remziye (66) overleden na aardbeving in Turkije: “Mijn mama is vandaag begraven, het is niet te vatten”
Gevonden romp in Deurne formeel geïdentificeerd als prostituee ‘Linda’, moordenaar schilderde appartement
Vader had Bobbejaanland, zoon gaat voor Captain Jack
MEER OVER Meest gelezen
Miss België Chayenne Van Aarle reageert na zwaar ongeval: “Ik was niet met mijn gsm bezig”
Na de ‘plonspiek’: vraag naar zwembaden koelt af bij middenklasse, zwembaden boven 100.000 euro blijven vlot verkopen
Wout van Aert en vrouw Sarah De Bie verwachten tweede kindje
50 Leopard-tanks van Freddy Versluys zijn gegeerd goed: “Al heel wat landen hebben geïnformeerd”