© MARC HERREMANS - MEDIAHUIS
Vrouw uit Herentals als eerste Belgische veroordeeld voor online plaatsen van haatzaaiende memes
Een 35-jarige vrouw uit Herentals is door de rechtbank in Turnhout veroordeeld tot het aanzetten van haat en het ontkennen van de genocide tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het is de eerste keer dat een Belgische rechtbank iemand veroordeelt voor het online plaatsen van haatzaaiende memes.
Vanessa N. uit Herentals plaatste volgens de rechtbank tussen 28 maart 2019 en 24 januari 2020 allerlei berichten op sociale media die niet door de beugel konden. Zo postte ze een video waarbij dansende kleurlingen door een jeep worden aangereden met drie bulderlachende emoticons erbij. Ze verspreidde ook video’s met speeches van Adolf Hitler waarbij Joden worden geviseerd.
De vrouw beweerde dat haar berichten kunnen worden beschouwd als satire, maar daar dacht de rechter anders over. N. is veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met uitstel en een boete van 320 euro. Het gelijkekansencentrum Unia stelde zich burgerlijke partij en krijgt een schadevergoeding van 500 euro.
In een persbericht schrijft Unia dan ook dat het blij is met de veroordeling van de memes. “Binnen het extreemrechtse milieu zien we een verschuiving van offline- naar online-activisme dat evenveel een bedreiging vormt voor de openbare orde en de sociale cohesie”, zegt Unia-directeur Els Keytsman.
“Onderzoek toont aan dat gewelddadige handelingen in de hand worden gewerkt door virtueel activisme op sociale media. Deze veroordeling is dan ook een sterk signaal en een uiterst belangrijk precedent dat een leemte in de jurisprudentie opvult”, besluit Keytsman.
(bvdl)
Hoofdpunten
Triootjes, naaktlopen en veel alcohol: onderzoek naar “ongepaste feestjes” bij speciale eenheden in kazerne
Waarom BBB van Tine Hermans weinig kans maakt in parlement: “Nederlanders experimenteren meer met politieke vernieuwing”
Ongeloof na tragisch overlijden 3-jarig meisje bij ongeval aan opvang: “Dit is echt verschrikkelijk”
Geen onbesproken figuren: dit zijn de twee medewerkers die de Vlaamse overheid moet betalen voor Sihame El Kaouakibi
MEER OVER Rechtbank Turnhout
Drie jaar cel voor oplichter die zich uitgeeft als bankmedewerker: scholieren ingeschakeld als geldezels
Moeder (40) en zoon gaan samen op dievenpad: “Ze stalde gestolen fietsen in haar woning”
Man (34) kruipt op dak om ex te begluren en te fotografen met nieuwe partner
Veertiger zwaait met mes aan appartement van ex: dader krijgt 18 maanden cel