© BELGA
Bart Somers richt focus op aanpak hitte-eilanden in steden
De Vlaamse regering zet 1,2 miljoen euro opzij voor het aanpakken van hitte-eilanden in de steden. Dat maakt minister van Binnenlands bestuur Bart Somers (Open Vld) zondag bekend. Een “doordacht hittebeleid” moet de temperatuur in de steden naar beneden krijgen.
De klimaatopwarming laat zich steeds meer voelen. In eigen streek is dat vooral in de steden zo, waar hittestress en een gebrek aan afkoeling vooral in de meest dichtbebouwde gebieden merkbaar zijn. “Vooral ‘s nachts is er een groot temperatuurverschil tussen een stad en haar landelijke omgeving. De huizen en straten slaan de warmte overdag op en geven ze ‘s nachts weer af, zodat er nog zelden afkoeling is”, zegt Somers. In een stad kan het wel tot 8 graden warmer zijn.
Omdat hij dit probleem wil aanpakken, maakt Somers van ‘hittebestendige steden’ het onderwerp van de jaarlijkse thematische stadsvernieuwingsoproep, waarvoor Vlaanderen traditioneel 1,2 miljoen euro vrijmaakt. Elk project maakt aanspraak op maximaal 500.000 euro ondersteuning en moet binnen de drie jaar worden gerealiseerd.
“Met deze oproep willen wij steden aanmoedigen om een doordacht hittebeleid te voeren dat de temperatuur in onze steden naar beneden te krijgt. Dat is belangrijk voor het klimaat, want zo voorkomen we dat we extra energie moeten verbruiken voor airco’s, maar evengoed voor het comfort van onze burgers”, zegt Somers.
Grondige analyse
Hij wijst erop dat maatwerk belangrijk is en dat de projectoproep daarom aanstuurt op een grondige analyse en dataverzameling die het probleem per wijk in kaart brengt, alvorens over te gaan tot ingrepen. “Een stad kan ervoor kiezen om meer doordringbare plaatsen creëren, extra in te zetten op beschaduwing en bomen, meer aandacht te besteden aan water en open ruimte of meer focussen op verkoeling en ventilatie, zowel binnen als buiten. Een onafhankelijke jury selecteert de innovatiefste projecten met de meeste impact.”
Hoofdpunten
Burgemeester De Wever smoort kritiek oppositie rond drugsgeweld in de kiem: “We verijdelen meer aanslagen dan er gebeuren”
Moordonderzoek Deurne: gevonden vrouwentorso nog niet geïdentificeerd, slachtoffer werd vermoedelijk vlakbij vermoord
STADSLIVE. Volg al het nieuws uit Antwerpen hier op de voet
Pamela Anderson toont kwetsbare kant in docu en vertelt over beruchte sekstape: “Het mocht me niets doen, want ik was een hoer in hun ogen”
MEER OVER
IN PROVINCIALE IS HET OOK PLEZANT. Balen voor Baal, Will Still kijkt Brabants voetbal en uitkijken naar gevecht om periodetitels
In provinciale is het ook plezant. Vraag dat maar aan Andrew Dejaeger, die met zeven goals in één …
Bolsonaro vraagt Amerikaans visum van zes maanden aan
De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft een visum van zes maanden aangevraagd om in de …
Burgemeester De Wever smoort kritiek oppositie rond drugsgeweld in de kiem: “We verijdelen meer aanslagen dan er gebeuren”
“Vonden jullie het gepast om Calimero en zwarte pieten boven te halen in dit debat? Juist nu. Ik …
Pyromaan opgepakt nadat hij handen verbrandde bij mislukte poging, bewoners flatgebouw in Volkstraat halen opgelucht adem
De Antwerpse politie heeft maandagavond een verdachte opgepakt voor brandstichting in een …