© AP
Britse schrijver V.S. Naipaul overleden op 85-jarige leeftijd
Nobelprijswinnaar voor de Literatuur V.S. Naipaul is overleden. De schrijver werd 85 jaar, bericht het Britse persagentschap PA. “Hij was een reus in alles wat hij verwezenlijkt heeft en hij stierf in het gezelschap van zijn geliefden. Hij leefde een leven vol geweldige creativiteit en inspanningen”, meldde zijn vrouw Nadira Naipaul.
Vidiadhar Surajprasad Naipaul werd geboren op 17 augustus 1932 op het Caraïbische eiland Trinidad, in een familie van Indiase origine. Dankzij een beurs kon hij op 18-jarige leeftijd studeren aan Oxford. Daar ontmoette hij zijn eerste vrouw Patricia Hale, waarmee hij samenbleef tot haar door in 1996.
Na enkele jaren waarin hij actief was als journalist voor Britse media begon Naipaul romans te schrijven. De eerste speelden zich nog af in Trinidad. Daarna exploreerde hij Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Zijn indrukken legde hij naast romans vast in reportages en essays.
In ‘An area of darkness’ uit 1964 (in het Nederlands: ‘Een domein van duisternis’) analyseerde hij kritisch de menselijke verhoudingen in India, het land van zijn voorouders. In ‘Among the believers: an islamic journey’ uit 1981 (‘Onder gelovigen’) toonde hij zich islamkritisch. De roman ‘A bend in the river’ uit 1979 (‘Een bocht in de rivier’) gaat over de chaos en de dictaturen in Afrikaanse landen die onafhankelijk waren geworden.
Naipauls sterkte waren zijn klare en heldere taal, zijn grondige research en zijn nauwgezette waarnemingen. Koningin Elizabeth II sloeg hem in 1990 tot ridder. In 2001 kreeg hij de Nobelprijs voor de Literatuur. Hij ontving ook de Man Booker Prize in 1971 voor ‘In a free state’ (‘Een staat van vrijheid’).
Critici verweten V.S. Naipaul arrogant en grof te zijn. Hij zou de wereld vooral vanuit het oogpunt van het koloniale gezag bekijken.
In 2008 verscheen de geauthoriseerde biografie ‘The world is what it is’ (‘De wereld is wat ze is’). De Britse literatuurwetenschapper Patrick French beschrijft er weinig flatterend in hoe de Nobelprijswinnaar zijn eerste echtgenote en zijn jarenlange geliefde decennialang vernederde.
In zijn laat werk, in romans als ‘Half a life’ uit 2001 (‘Een half leven’) en ‘Magic seeds’ uit 2004, behandelde V.S. Naipaul opnieuw de onderwerpen van identiteit en ontworteling. De wereldberoemde schrijver laat zijn tweede vrouw Nadira en een dochter na.
Hoofdpunten
YouTuber Acid nagelt Reuzegommers publiekelijk aan schandpaal, advocaten verbijsterd: “Op clicks beluste aandachtszoeker”
Gezin van drie krijgt energieafrekening van 17.000 euro in de bus, maar dat is volgens Fluvius geen vergissing
Iconische brasserie Dikke Mee in Nachtegalenpark krijgt nieuwe uitbaters en nieuwe naam
Broers Maes verkopen hun levenswerk: uitbater tankstations in alle stilte overgenomen door Nederlandse speler
MEER OVER
Brusselse brandweer stelt opmerkelijke trend vast: mensen die klem raken in metrohekken
Opmerkelijke trend bij de Brusselse brandweer: mensen bevrijden uit de hekken die de metro ’s …
Ook gewezen vicepresident Mike Pence plant kandidatuur voor Amerikaanse presidentsverkiezingen
Mike Pence, die van 2017 tot 2021 de vicepresident was van Donald Trump, wil zelf een poging …
Brandweerploeg bewaakt door natuurbrand getroffen gebied in Hoge Venen ’s nachts
Een veertigtal Belgische brandweerlui is woensdagavond nog actief in het gebied in de Hoge Venen, …
Europees Commissaris Frans Timmermans “begrijpt niet” dat premier De Croo natuurherstel loskoppelt van klimaatbeleid
“Wat ik niet begrijp aan de analyse van De Croo is dat hij denkt dat natuurherstel en …