Bewezen: chronische vermoeidheid is geen ingebeelde ziekte
Twee Belgische professoren hebben dankzij een urinetest bewezen dat het chronische-vermoeidheidssyndroom (CVS) geen ingebeelde maar een ‘echte’ aandoening is. Niet lui, wel ziek.
De Belgische professoren Kenny De Meirleir (VUB) en Chris Roelant hebben een urinetest ontwikkeld die duidelijk aangeeft of iemand CVS heeft, door het waterstofsulfidegehalte te meten. Die giftige stof komt bij CVS-patiënten veel meer voor, en ze werkt in op het centraal zenuwstelsel. Gevolg: extreme vermoeidheid en allerhande spierproblemen.
Psychosomatisch
Hoewel de wereldgezondheidsorganisatie CVS omschrijft als een neurologische aandoening, wordt het in ons land nog steeds als een psychosomatische aandoening beschouwd. Tussen 2002 en 2008 investeerde de Vlaamse overheid wel 10 miljoen euro in vijf referentiecentra. Maar daar werden in die tijd maar 800 mensen behandeld.
“Ondermaats”, stelt een recent rapport. De nationale vereniging voor CVS-patiënten MEAB eist de sluiting van de centra, om dat geld in verder onderzoek te steken.
In België zijn er naar schatting 30.000 tot 40.000 CVS-patiënten, van wie 5.000 kinderen.
SyMa
Hoofdpunten
Infrastructuur in Berlaars asielcentrum wordt aangepakt na rellen: “Opschaling aantal asielzoekers is niet meer aan de orde”
Gevonden romp in Deurne leidt naar 52-jarige vrouw uit Barcelona
COMMENTAAR. “Achter De Kazerne is een mooie laatste tussenstop richting de tweede bekerfinale in vier jaar tijd”
Chauffeur die stierf bij ongeval op E17 werkte bij Smet Rental in Beveren: “ Crème van ne gast, nooit zag ik zoveel passie en liefde voor het werk”
MEER OVER
REACTIES. Nikola Storm matchwinnaar voor Malinwa: “Als je ervoor knokt, haal je resultaat, zo simpel is het”
“Ik ken hem goed. Ik ben fan”, kon er bij Ruud Vormer, ondanks het Waregemse verlies, een …
Nieuwe klucht in GC ‘t Blikveld
Op zaterdag 4 en zondag 5 februari brengen de Bonheidense Toneelvrienden een dolle klucht in GC …
Twee decennia na aanslagen 9/11 nog 34 gedetineerden opgesloten in Guantanamo
In de Amerikaanse militaire gevangenis van Guantanamo Bay op Cuba zitten, meer dan twee decennia …
COMMENTAAR. “Achter De Kazerne is een mooie laatste tussenstop richting de tweede bekerfinale in vier jaar tijd”
Malinwa ligt perfect op koers voor de tweede bekerfinale in vier jaar tijd. De heenmatch op Zulte …