Nieuwe jeugdbeschermingswet uitgesteld naar 1 januari 2016
De Kamercommissie Justitie stelde zopas de toepassing van een aantal artikelen uit de wet op de jeugdbescherming uit van 1 januari 2014 naar 1 januari 2016. Groen stemde mee met de meerderheid, het VB was tegen en de N-VA onthield zich.
In 2006 werd een nieuwe jeugdbeschermingswet goedgekeurd, waardoor de jeugdrechter een hele reeks nieuwe maatregelen kan opleggen aan criminele minderjarigen. De wet trad op een ingewikkelde manier in werking, met Koninklijke Besluiten per artikel. Ten laatste moest alles van kracht worden op 1 januari 2014.
Jeugdpsychiatrie
Een reeks maatregelen is echter nog altijd niet van kracht, deels omdat Wallonië en Vlaanderen hierover niet akkoord gaan, deels omdat er nog altijd niet genoeg instellingen zijn om ze uit te voeren. Het gaat dan over plaatsing van criminele minderjarigen in een jeugdpsychiatrische dienst, in een ontwenningscentrum voor drugs en alcohol of de mogelijkheid om een positieve prestatie of een opleiding op te leggen aan een criminele minderjarige.
Gemeenschappen
Op voorstel van Raf Terwingen (CD&V) werd de inwerkingtreding nu verder uitgesteld naar 1 januari 2016.
Reden van dit uitstel: de jeugdbescherming wordt door de zesde staatshervorming deels overgeheveld naar de Gemeenschappen. De Gemeenschappen zullen in de toekomst zelf kunnen beslissen welke maatregelen de jeugdrechter kan opleggen aan criminele minderjarigen, wanneer een criminele minderjarige in een gesloten instelling wordt geplaatst en wanneer hij naar de strafrechter voor volwassenen wordt gestuurd.
Terwingen: "De Gemeenschappen worden dus bevoegd voor deze regels. Men kan ze dus best ook wat tijd geven om hun visie in decreten te gieten".
JDW
Archiefbeeld Belga
Hoofdpunten
Raoul d’Udekem d’Acoz, oom van koningin Mathilde, overleden
Wat doen Vlaamse comedians als er jonge kinderen in de zaal zitten? Alex Agnew: “Ik waarschuw ouders met een grappige noot”
Verdachte (33) opgepakt voor dood van Oostendse vrouw (64) die werd gevonden in Koewacht
Jana Elza Wuyts schrijft vervolg op eerste boek over Spaanse berghond Boef: “We zijn extreem lang radeloos geweest”
MEER OVER
Antwerpenaar Yoshi wint ‘The greatest dancer’: “Voelde me zo comfortabel op het podium dat ik soms dingen deed die ik niet gerepeteerd had”
Hij werd een podiumbeest genoemd. Iemand die altijd even goed danst, ook al zitten er maar vijf …
Vergadering kernkabinet afgelopen, werk gaat zondag voort
Het kernkabinet heeft zaterdag omstreeks 21.30 uur zijn werkzaamheden rond de begrotingscontrole …
Raoul d’Udekem d’Acoz, oom van koningin Mathilde, overleden
Raoul d’Udekem d’Acoz, de oom van koningin Mathilde, is vrijdag op 87-jarige leeftijd overleden. …
‘Harry Potter’-ster Daniel Radcliffe verwacht eerste kindje met vriendin Erin Darke
Harry Potter-ster Daniel Radcliffe (33) en zijn vriendin, de Amerikaanse actrice Erin Darke (38), …