Kort geding tegen kap lindebomen op De Keyserlei
03/11/'11
Antwerpen (2000)
De Groen!-fractie in de Antwerpse districtsraad spant een kort geding aan tegen de kap van de lindebomen op de De Keyserlei.
Normaal gezien starten de voorbereidende werken voor het verwijderen van de 96 lindebomen op de De Keyserlei op maandag 7 november.
De stad heeft daarvoor sinds 21 september een kapvergunning.
Groen! wil dat die vergunning wordt geschorst.
“We hebben alle andere democratische middelen uitgeput”, zegt raadslid Anne Poppe. “We willen vermijden dat deze gezonde bomen moeten verdwijnen. Bomen met een groot bladerdak, waarvan de bladeren de stadslucht zuiveren.”
STANDPUNT: 'De Keyserlei mag geen sukkelstraatje worden'
Zicht belemmerd
Volgens de Spaanse architect De Solà-Morales moeten de lindebomen weg omdat ze het zicht op het Centraal Station en de gevels van de De Keyserlei belemmeren.
Hij plant 76 nieuwe bomen.
Anne Poppe: “Essen in plaats van lindebomen.
Maar het duurt minimum dertig jaar voor die nieuwe bomen groot zijn.”
Het is de Brugse advocate en Groen!-politica Marleen Ryelandt die het kort geding inleidt. “De kapvergunning is onwettig”, zegt de milieuspecialiste.
“Ze druist in tegen de zorgplicht die het decreet oplegt.
Er werd geen rekening gehouden met de ecologische waarde van de bomen. Er is ook op geen enkel moment uitgekeken naar een alternatief dat het behoud van de bomen inhoudt.”
Dwangsom
Het kort geding, een milieustakingsvordering, wordt behandeld op dinsdag 8 november. Daags na het begin van de werken dus. “We gaan ervan uit dat de stad Antwerpen als goede bestuurder het kort geding afwacht”, zegt Marleen Ryelandt.
“Doet ze dat niet, dan vragen we een dwangsom per gekapte boom. Eventueel kunnen we het parket ook vragen om de zegels te leggen.”
Maanden vertraging mogelijk
Als Groen! gelijk krijgt, moeten de plannen worden hertekend en moet het openbaar onderzoek worden overgedaan.
Dat betekent maanden vertraging.
“We begrijpen dat dit niet prettig is, zeker niet voor de horeca”, zegt meester Marleen Ryelandt.
“Maar de bomen gaan voor.”
Bovendien spelen de groenen met het idee om hun bezwaren tegen het busverkeer op de heraangelegde De Keyserlei voor de Raad voor Vergunningsbetwistingen te brengen.
Die procedure houdt een vertraging in van minstens een jaar.
WD