zaterdag, 26 mei 2012
aanmelden registreren
 13° / 25° Helder
Standpunt Antwerpen
Het standpunt van de Metropool-redactie van de Gazet van Antwerpen over actuele onderwerpen in het Antwerpse.

Tijd voor actie om tekort aan scholen aan te pakken

11/03/'10 Standpunt Antwerpen Het capaciteitstekort in de Antwerpse basis- en kleuterscholen blijft de gemoederen beroeren. De Vlaamse Confederatie van Ouders en Ouderverenigingen (VCOV) raadt de ouders die nog geen school hebben voor hun kinderen aan in beroep te gaan tegen de weigering en desnoods naar de rechter te stappen. Want, zo zegt het VCOV, ieder kind heeft recht op onderwijs en voorlopig ziet het er niet naar uit dat de inrichtende machten aan deze voorwaarde kunnen voldoen.

Sinds het nieuwe aanmeldingssysteem in Antwerpen duidelijk heeft gemaakt dat het tekort aan scholen nog groter is dan werd gevreesd, is er al veel gezegd en geschreven over dit probleem. Keiharde toezeggingen zijn er nog steeds niet gedaan, maar het is ondertussen wel duidelijk dat Vlaams minister van Onderwijs, Pascal Smet (sp.a), bereid is om ver te gaan om de ergste nood op zeer korte termijn te lenigen.

Dat betekent niet alleen geld om extra gebouwen en klascontainers te huren, maar ook een versoepeling van de regels om met name steden de kans te geven pro-actief in te spelen op de behoeften van de toekomst. En die behoeften zijn groot, niet alleen als het over onderwijs gaat. Als we willen dat onze steden voldoende kans krijgen om verder uit te groeien tot aantrekkelijke plekken om te leven en te werken, zullen de hogere overheden hun beleid daar beter op moeten afstemmen dan nu het geval is. We hebben dit al vaker gezegd en we zullen het blijven herhalen.

En Pascal Smet? Woensdag beloofde de minister in het Vlaams Parlement dat elk kind op 1 september van dit jaar een schooltje heeft. We twijfelen er niet aan, maar waar en op welke manier? Het blijft nog even afwachten, maar dat ook de minister ondertussen wel begrepen heeft dat de situatie meer dan schrijnend is, is wel zeker.

Ondertussen gaat in de marge van het grote onderwijsverhaal ook de kritiek op het Antwerpse aanmeldingssysteem verder. Onduidelijk, discriminerend en willekeurig. Misschien zijn dat iets te zware woorden voor een verdienstelijke poging om het weinig fraaie kamperen aan de schoolpoort weg te werken. Maar als Antwerpen dit systeem in de toekomst wil blijven gebruiken, zal er toch een ander verbeterd moeten worden. En ook de communicatie met de ouders voor en na de aanmeldingen en de toewijzingen kan beter. Er moet in Brussel én in Antwerpen nog heel wat huiswerk gemaakt worden.

Door Patrick Van de Perre

1 reactiesLees alle reacties | Reageer zelf