vrijdag, 25 mei 2012
aanmelden registreren
 14° / 29° Warmte-onweer
Standpunt Antwerpen
Het standpunt van de Metropool-redactie van de Gazet van Antwerpen over actuele onderwerpen in het Antwerpse.

Een patiënt is geen product

01/02/'10 Standpunt Antwerpen Het voorbije weekend kwam een bijzonder schrijnend verhaal aan de oppervlakte, dat zich in de nacht van 23 op 24 januari heeft afgespeeld in het ZNA-ziekenhuis Sint-Erasmus in Borgerhout. Een hoogzwangere Congolese vrouw werd met hevige pijnen binnengebracht, maar zou door de aanwezige vroedvrouw bijzonder onheus zijn behandeld.

Volgens de vroedvrouw was er niks aan de hand en moest de dame maar naar huis gaan. Maar ’s ochtends stelde een arts vast dat haar baby was overleden en moest de vrouw zelf in kritieke toestand naar het Middelheimziekenhuis worden overgebracht.

De advocate van de vrouw heeft een bijzonder zwaarwichtige klacht ingediend: doodslag (op de baby), poging tot doodslag (op de moeder), schuldig verzuim en racisme. Er is een onderzoeksrechter aangesteld en er zal dus een gerechtelijk onderzoek volgen. Daarnaast stelt ZNA ook een intern onderzoek in. Volgens de woordvoerder zijn er geen medische fouten gemaakt en heeft de vrouw in de loop van de nacht een aandoening gekregen. Maar er komt wel een onderzoek naar het gedrag van de vroedvrouw.

Het lot van de Congolese vrouw en haar baby is natuurlijk intriest. Maar het wordt wel een heel moeilijk onderzoek. Want behalve een Congolese buurman, die alleen het begin van de horrornacht meemaakte, zijn er geen getuigen. Het is dus het woord van de moeder tegen dat van de vroedvrouw. Begin er maar aan.

Afgezien daarvan, is dit toch weer een nieuwe smet op het blazoen van de ZNA-ziekenhuizen. Vorig jaar kwamen ook al andere vestigingen van de verzelfstandigde Antwerpse OCMW-klinieken in opspraak. Er was veel heisa rond het Koningin Paola Kinderziekenhuis, waar een slepend conflict tussen de artsen en de directie leidde tot de afbouw van een deel van de dienstverlening en tot een diepe malaise onder het personeel. En in Jan Palfijn in Merksem was er in oktober een tragische verwisseling van patiënten na een opeenvolging van procedurefouten, waardoor een man onnodig een onomkeerbare urologische ingreep onderging.

Is dit alles een ongelukkige samenloop van omstandigheden? Of is er meer aan de hand? In elke grote organisatie worden fouten gemaakt die tot schade leiden. Maar in de medische sector gaat het niet om producten, maar om mensenlevens. En daarbij moeten de risico’s tot het absolute minimum worden gereduceerd.

Door Lex Moolenaar

2 reactiesLees alle reacties | Reageer zelf