maandag, 10 juni 2013
aanmelden
Zwaar bewolkt 8° / 17° Zwaar bewolkt
Standpunt Antwerpen
Het standpunt van de Metropool-redactie van de Gazet van Antwerpen over actuele onderwerpen in het Antwerpse.

Aanbod aan Turtelboom: medaille met twee kanten

03/02/'12 Standpunt Antwerpen Gisteren viel in het Antwerpse verkiezingsfeuilleton alweer een dikke appel uit de boom. Sp.a-schepen Guy Lauwers was door Patrick Janssens gemachtigd om Annemie Turtelboom de tweede plaats op zijn lijst aan te bieden, als Open Vld zich bereid verklaart om zich bij die lijst aan te sluiten. Turtelboom leek oprecht uit de lucht te vallen en houdt voorlopig de boot af. En Bart De Wever zegt dat hij niet wakker ligt van deze nieuwe poging tot frontvorming tegen de N-VA.

Hoe het ook zij, De Wever lijkt gelijk te hebben wanneer hij opmerkt dat de nervositeit bij Patrick Janssens niet gering is. Als De Wever hem op 14 oktober verslaat, dan betekent dat niet alleen een persoonlijke nederlaag, het zou ook kunnen leiden tot een situatie waarbij de socialisten na bijna een eeuw van ‘t Schoon Verdiep verdwijnen. Dat zou voor Janssens een catastrofaal einde zijn van ruim negen jaar burgemeesterschap.

Maar zover is het nog niet. Je kan het huwelijksaanzoek van Janssens aan Turtelboom eenzijdig bekijken als een poging om aan de nodige procenten te geraken om De Wever te overtroeven. Maar de medaille heeft nog een andere kant. Als het Janssens lukt om Open Vld in te lijven, dan staat De Wever schaakmat bij de coalitievorming. Want waar moet hij buiten de stadslijst nog andere partners vinden?

Vlaams Belang? De Wever heeft onlangs nog in uw krant verklaard dat dat uitgesloten is zolang Filip Dewinter aan het roer staat. Groen? De programma’s van die partij en de N-VA liggen dermate ver uiteen dat ook dat geen optie is. En dan is het op. Tenzij de avonturier Jean-Pierre Van Rossem zijn grootspraak waarmaakt en een fantastisch resultaat neerzet. Maar daar gaan we om uiteenlopende redenen niet van uit.

Ik heb het eerder al geschreven: de aanloop naar de verkiezingen is te vergelijken met een schaakspel, waarbij Janssens meer variaties kan ontwikkelen dan De Wever. Die lijkt dat dan weer helemaal niet erg te vinden, hij wil zelfs geen poging doen om met Open Vld tot enige vorm van samenwerking te komen.

De volgende zet in de schaakpartij mag Turtelboom bepalen. Hoewel, daarvoor zal ze eerst in de Antwerpse afdeling van Open Vld een consensus moeten vinden. Voor haar persoonlijk is de tweede plaats op de lijst- Janssens een zeer comfortabele uitgangspositie. Maar zeker niet al haar partijgenoten zullen haar daarin volgen.

Lex Moolenaar Senior writer gvabrieven@concentra.be