Zuid-Afrika test sneller op aids met omgebouwde truck

zuid afrika test sneller op aids met omgebouwde truck

15/12/'11 Zuid-Afrika zet een omgebouwde truck in om mensen veel sneller op aids te kunnen testen. Op één dag hebben ze de diagnose, veel sneller dan de conventionele diagnose na vaak veertien dagen wachten. Zuid-Afrika telt het hoogste en snelst groeiende aantal aidsbesmettingen ter wereld.

Het Duitse Fraunhofer-instituut voor Biomedische Techniek is vijf jaar bezig geweest om de vrachtwagen om te bouwen tot mobiel laboratorium. Daarin kunnen meteen tests worden gedaan. Aidspatiënten beginnen er tegelijk hun behandeling.

Het lab brengt de wachttijd tussen diagnose en behandeling tot één dag terug. In een land als Zuid-Afrika kan dat het verschil tussen leven en dood zijn. Mensen moet er vaak grote afstanden afleggen naar het dichtstbijgelegen ziekenhuis voor een bloedtest. En door de grote armoede kunnen ze het zich meestal niet veroorloven twee dagen vrij te nemen voor een test.

Veertien dagen

Nu ligt er makkelijk veertien dagen tussen diagnose en behandeling. Eerst moet de patiënt naar het ziekenhuis, het bloedstaal gaat vervolgens naar een centraal laboratorium, en ten slotte moet de patiënt opnieuw naar het ziekenhuis voor het resultaat. "Voor veel mensen is het bijna onmogelijk om zoiets georganiseerd te krijgen", zegt Hagen von Briesen, onderzoeksdirecteur van het project. "Er gaat dan kostbare tijd verloren waarin men de behandeling had kunnen starten."

Bij het ombouwen van de truck moest bijzondere aandacht worden besteed aan de bioveiligheid van het laboratorium. De testzone bevindt zich achteraan in de oplegger. Om de testzone te bereiken moet men eerst door een isolatiesas, waarin de lucht gefilterd wordt, een bescherming voor personeel, patiënt en omgeving.

Volgens cijfers van het VN-aidsagentschap Unaids zijn 5,6 miljoen Zuid-Afrikanen met hiv besmet. In de leeftijdscategorie van 15 tot 49 jaar heeft bijna 18 procent van de Zuid-Afrikanen hiv. Jaarlijks raakt een half miljoen volwassen Zuid-Afrikanen besmet, of 1400 per dag. Ongeveer 1,9 miljoen kinderen zijn wees geworden als gevolg van aids. Wereldwijd lijden 34 miljoen mensen aan hiv.

IPS



Bekijk alle artikels binnen wetenschap

ReactiesWat vind jij?

Er zijn nog geen reacties op 'Zuid-Afrika test sneller op aids met omgebouwde truck'.

U bent nog niet aangemeld.

Meld u aan om een reactie te plaatsen. Dit helpt ons de kwaliteit van de reacties te garanderen.

Naar mobiele versie van deze site

Sport

napels wint met 3 1 van chelsea in champions league
aalstar en port of antwerp giants winnen in eurochallenge
port of antwerp giants wint met ruim verschil in eurochallenge

She

vrouw draagt helft beha s nooit poll
eet jezelf een weg naar een gezonde huid
4 tips zo hou je een langdurige relatie levendig poll

Vakantie

pannenkoeken smullen in de efteling
marmaris een parel aan de turkse riviera
las vegas blijft populair

Autonieuws

opgepast ultramobiele flitspaal video
getest opel zafira ruimtewonder
lexus met badpak babe video

Video's

  extern afghanen protesteren na koranverbranding
  extern voil jeanetten trekken door aalst
  extern 40 dagen zonder vlees