Mark Billingham, In het duister
06/04/'09
Geert D'Hulster
Een regenachtige avond in een Londense buitenwijk. Vier jonge bendeleden wachten samen in hun auto op een willekeurige prooi, het onderdeel van een initiatierite. Het lot valt op een vrouw in een BMW. Er vallen schoten, de auto botst tegen een bushokje, waarbij een wachtende man de dood vindt. Op zich al intrigerend, maar wat het allemaal nog veel intrigerender maakt, is dat de man eigenlijk een topflik is, die bezig was met de infiltratie in Londens meest gevreesde misdaadorganisaties.
Billingham hangt zijn verhaal op aan drie personages: één van de tieners in de wagen, de vrouw van de gedode agent en een oudere gangster die zich het drama wel erg persoonlijk lijkt aan te trekken. Geschreven in een eigentijdse taal, neemt de auteur ons mee naar een Londen, dat wel erg ver verwijderd blijkt van de glossy reisbrochures.
Niets is wat het lijkt in deze ambitieuze, bij momenten behoorlijk gewelddadige, psychologische thriller, die de lezer voortdurend op het verkeerde been zet. In het duister bevestigt Billinghams status als een der speerpunten van de eigentijdse Britse misdaadroman.
Anthos, 374p, 19,95 euro