Zwangere vrouwen krijgen subsidie als ze naar dokter gaan
02/03/'10
In weinig Latijns-Amerikaanse landen sterven zoveel zwangere vrouwen als in Bolivia. De regering wil de moedersterfte nu snel terugdringen. Met een nieuw subsidieplan hoopt ze gemiddeld twee zwangere vrouwen per dag van de dood redden. Over vijf jaar moet de moedersterfte met 80 procent verminderd zijn.
In Bolivia sterven jaarlijks 623 vrouwen als gevolg van complicaties tijdens de zwangerschap of geboorte, zegt het ministerie van Volksgezondheid. In 2008 bedroeg de moedersterfte 222 per 100.000 geboren kinderen, het tweede hoogste cijfer van Latijns-Amerika.
In een land waar twee derde van 10 miljoen inwoners in armoede leeft, is overheidshulp meer dan welkom. In het nieuwe programma krijgen zwangere vrouwen een subsidie van omgerekend 190 euro, die in zeventien schijven wordt betaald voor, tijdens en na de bevalling.
De moeders krijgen de subsidie pas als ze zich regelmatig laten onderzoeken in een gezondheidscentrum van de overheid, vier maal voor de geboorte en twaalf maal erna, en ook medische hulp vragen bij de geboorte zelf. Een speciale ziekteverzekering garandeert moeders ook dat ze in elk medisch centrum van het land gratis kunnen bevallen.
Stijgen
Acht maanden na de lancering bereikte de subsidie al 400.000 moeders in bijna heel Bolivia. Veel gezondheidscentra zagen het aantal vrouwelijke patiënten aanzienlijk stijgen.
Bolivia presenteert het programma tijdens de bijeenkomst van de VN-Commissie voor de Status van de Vrouw, die van 2 tot 13 maart in New York loopt. Op die vergadering evalueren de VN-lidstaten wat er is uitgevoerd van de twaalf acties die werden aangenomen op de vierde Wereldvrouwenconferentie (Beijing 1995). Een van die twaalf acties was de verbetering van de gezondheid van vrouwen via specifieke plannen.
RP (IPS)