Afsluiting Gazastrook stuit op nieuw verzet

afsluiting gazastrook stuit op nieuw verzet

22/02/'10 Egypte moet een einde maken aan de verdere afgrendeling van de grens met de Palestijnse Gazastrook. Kritische media en oppositiegroepen in Egypte wagen toenemend hun hachje om dat standpunt kracht bij te zetten. De Egyptische regering zegt dat de beveiliging van de grens smokkelaars en terroristen aan banden moet leggen.

Op 13 februari betoogden in Caïro honderden mensen tegen de ondergrondse muur die Egypte langs zijn veertien kilometer lange grens met de Gazastrook bouwt. "De muur van de schaamte moet weg" en "geen steun voor Israëlische misdaden", stond er op de spandoeken te lezen. Betogen tegen de regering is riskant in Egypte; vaak worden bijeenkomsten gewelddadig uit elkaar geslagen en verdwijnen deelnemers voor lange tijd in de gevangenis.

Onafhankelijke kranten brengen gedetailleerd verslag uit over de werkzaamheden aan de grens. De krant ‘Al-Masry Al-Youm’ liet vorige week een arbeider aan het woord die uitlegde hoe de bestaande grensbeveiliging versterkt wordt met stalen platen die 18 tot 25 meter diep in de bodem worden verzonken. Op die manier wordt het voor de Palestijnen veel moeilijker tunnels te graven om vanuit Egypte smokkelwaar aan te voeren.

Een andere onafhankelijke krant, ‘Al-Dustour’, meldde dat Egypte dicht bij de grens ook een aanlegplaats bouwt voor patrouilleboten. Die moeten smokkelaars afschrikken die Egypte over zee te bereiken.

Terroristische samenzweringen

Israëlische kranten maakten het nieuws over de grensversterking eind vorig jaar bekend. De Egyptische overheid probeert zich te verdedigen tegen de kritiek die dat in eigen land oproept. President Hosni Mubarak liet op 25 januari weten dat de nieuwe barrière "ons land moet beschermen tegen terroristische samenzweringen".

Egypte sloot zijn grens met de Gazastrook in 2007, nadat de islamistische Palestijnse beweging Hamas er de macht had gegrepen. Israël had zijn grensovergangen met Gaza al in 2006 gesloten. Egypte zegt dat het de grens dicht houdt om te verhinderen dat er wapens naar de Gazastrook worden gesmokkeld. Maar ook voedsel, geneesmiddelen en brandstof raken Gaza nog moeilijk binnen.

Veel Egyptenaren voelen mee met de Palestijnse bevolking. Het protest tegen de houding van de Egyptische regering zwol aan tijdens het Israëlische offensief in de Gazastrook begin 2009. Ondanks de dramatische omstandigheden in de Gazastrook hield Egypte de grens drie weken land potdicht, ook voor humanitaire hulp.

PD (IPS)



Bekijk alle artikels binnen buitenland

ReactiesWat vind jij?

  • 1/1

    Eric Boule AMSTERDAM, 23 februari '10 om 10:25 Ongepast?

    De werkelijke reden dat Egypte dit doet is onder USA dwang.USA heeft nl. gedreigd de jaarlijkse financieele hulp (zo'n paar miljard USD/jaar) te beeindigen als Egypte niet mee blijft werken
    ID=595538 / GEBRUIKER=811915

U bent nog niet aangemeld.

Meld u aan om een reactie te plaatsen. Dit helpt ons de kwaliteit van de reacties te garanderen.

Naar mobiele versie van deze site

Sport

kortrijk neemt optie op ticket finale beker van belgie
okapi aalstar verliest in bonn in eurochallenge
tientallen doden bij rellen na voetbalwedstrijd in egypte video

She

wendy van wanten dit gaat te ver
dirk de prins even illegale visverkoper
primark wil rest van belgie veroveren

Vakantie

overnachten in zoete b b
chocoladeplezier op valentijnsdag
nederlanders blijven op cruise gaan

Autonieuws

getest audi q3
ook autokeuring vanaf vandaag duurder 2
conceptwagen uit jaren 60 voorspelde de toekomst

Video's

  extern 73 doden na voetbalwedstrijd
  extern 24 uur mee op straat in de kou
  extern vrieskou meteo alarm verhoogd