"Ruim 100.000 doden na zware aardbeving op Haïti"
13/01/'10
In Haïti beefde de aarde dinsdag met een kracht van 7.3 op de schaal van Richter. Vele gebouwen zijn ingestort. Volgens premier Jean Max Bellerive kan het dodentol oplopen tot meer dan 100.000. De tsunami van Kerstdag 2004 maakte zo'n 240.000 doden. Buitenlandse Zaken heeft nog geen weet van Belgische slachtoffers.
Appartementsgebouwen, hotels, kantoren en een ziekenhuis zijn ingestort. Het presidentieel paleis, verscheidene ministeries, het parlementsgebouw, het VN-hoofdkwartier en de kathedraal liepen zware schade op. President René Préval zou ongedeerd zijn, maar heel wat anderen liggen nog onder het puin.
Oproep: kent u iemand op Haïti?
200 mensen zouden vermist zijn onder de brokstukken van het hotel Le Montana in de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince.
Zwaarste beving in 2 eeuwen
Het epicentrum bevond zich op zo'n 15 kilometer van de hoofdstad. Het gaat om de zwaarste aardbeving in twee eeuwen op Haïti. Het armste land op het westelijk halfrond, dat zo'n 9 miljoen inwoners heeft, werd na de krachtige beving nog dertien keer opgeschrikt door naschokken.
Bekijk hieronder live de zender HaitiPal:
De Amerikaanse regering heeft al 72 reddingwerkers, zes speciaal getrainde honden en 48 ton hulpgoederen gestuurd. Na de beving was er heel even sprake van een tsunami-alarm voor Haïti, Cuba, de Dominicaanse Republiek en de Bahama's, maar dat werd al afgeblazen.
Spanje
Vanuit ons land vertrekken er heel wat hulpverleners en hulpgoederen van Artsen Zonder Grenzen (AZG). Dat gebeurt al in de komende uren en dagen. AZG is al jaren actief in Port-au-Prince. Het ziekenhuis waar de organisatie werkt, raakte eveneens beschadigd.
Spanje, dat de Europese Unie momenteel voorzit, zal de Europese hulp aan het land coördineren.
"Haïti is getroffen door een catastrofe", aldus Raymond Alcide Joseph, de Haïtiaanse ambassadeur in de Verenigde Staten. "Ik roep al onze vrienden op om ons te helpen."
BE-FAST
De regering stuurt een Airbus van Defensie naar ginder met daarin zo'n 70 hulpverleners, een waterzuiveringsinstallatie en een veldhospitaal.
Het is voorlopig nog erg moeilijk om zich te krijgen op de situatie ter plaatss. De meeste telefoonlijnen liggen er lam, net als de elektriciteit.
Plunderingen
Volgens het persagentschap AFP liggen er langs de wegen talrijke lichamen. Er zouden ook plunderingen aan de gang zijn.