Geen straf voor dronken chauffeurs
21/01
Binnenland
Verschillende chauffeurs die dronken van achter het stuur zijn gehaald, zijn door een rechter vrijgepleit omdat het blaastoestel van de politie maar gedeeltelijk gehomologeerd was. Politie en gerecht eisen duidelijkheid.
“We hebben het college van procureurs-generaal gevraagd wat we moeten doen”, zegt Klaartje Natens van de federale politie in Het Belang van Limburg/Gazet van Antwerpen. Van het bewuste toestel, de Dräger 8510 BE, zijn er naar verluidt 3000 in gebruik. Zowel bij lokale als federale politie.
“Voor alle duidelijkheid: met de ethylometer zelf is er niets aan de hand. Het toestel meet perfect of een chauffeur onder invloed is of niet. En hoeveel alcohol hij in zijn bloed heeft”, zegt Natens.
Toch werden al enkele chauffeurs die zwaar dronken van achter het stuur werden gehaald, nadien door de politierechter vrijgesproken. En niet toevallig werden die allemaal verdedigd door dezelfde advocaat: Christophe Redko.
Twee functies
Wat is nu het probleem? Vroeger bestonden er twee toestellen. Een om in te blazen om na te gaan of iemand gedronken had of niet. Een tweede om het alcoholgehalte te bepalen. Maar sinds 2005 is men overgeschakeld op een nieuwe generatie toestellen met beide functies. “Volgens de wet moeten die apparaten voor de twee functies gehomologeerd worden, en dat blijkt niet het geval te zijn” zegt meester Redko.
De federale politie heeft in het verleden al meermaals advies gevraagd aan het collega van procureurs-generaal en sinds 19 mei 2011 is alles geregeld. Maar voor de duizenden zaken die nog hangende zijn, is er een probleem.
TG