Limburgse studenten redden leven van vriend tijdens match
29/12/'11
Binnenland
Maarten Janse (21) uit Scherpenheuvel mag zijn twee vrienden Toontje Kunnen en Neel Frans op zijn blote knieën bedanken. Vorige week woensdag stuikte hij in elkaar tijdens een voetbalwedstrijdje. Dankzij het koelbloedige optreden van de twee Limburgse studenten kon het leven van Maarten worden gered.
Maarten Janse, vierdejaars student Lichamelijke Opvoeding in Leuven, is een gezonde kerel.
Nooit moeilijkheden gehad. Woensdag speelde hij zijn gebruikelijke potje voetbal met de kameraden van sportkot. Het was een wedstrijd tegen de faculteit psychologie. “Na een aanval liepen we samen achteruit om onze positie weer in te nemen, toen hij plots struikelde en in elkaar zakte”, vertelt Neel Frans (21), een medestudent uit Borgloon. “Ik lachte eerst nog en zei: ‘sta toch op’. Maar Maarten bleef roerloos liggen.”
“Eerst dachten we aan een aanval van epilepsie”, zegt Toontje Kunnen, student kinesitherapie uit Dilsen-Stokkem. “Maar we voelden geen pols of ademhaling. Het moest dus een hartstilstand zijn. Gelukkig behoort een cursus EHBO tot het lessenpakket in het tweede jaar sportkot, en had ik onlangs tijdens een stage nog een opfrissing gehad. Ik zag dat iedereen wat in paniek schoot. Dus besefte ik dat ik het moest doen. Ik begon Maarten meteen een hartmassage te geven.”
Hartslag
“Ik heb hem tegelijk beademd”, zegt Neel. “We hebben tien minuten gewerkt, maar Maarten kwam niet bij. Toen hebben de ambulanciers het overgenomen. Ze hebben hem een drietal shocks gegeven en adrenaline ingespoten. Na opnieuw tien minuten was er een hartslag, maar Maarten bleef buiten bewustzijn.” Pas in het ziekenhuis kwam Maarten weer bij zijn positieven.
Inmiddels is hij weer thuis. Hij moet nog het bed houden, maar de kans is groot dat hij de lessen in het nieuwe jaar zal kunnen hervatten. “Volgens de dokters hebben Toon en Neel perfect gereageerd”, zegt Maarten.
Hij herinnert zich niets van het voorval, maar hij weet één zaak zeker. “Als zij er toen niet waren geweest, vrees ik dat ik er nu ook niet meer was.” Na de examens worden Toontje en Neel in Leuven in de bloemen gezet.
GW
Foto VTM