Hoge Raad voor Justitie: "Schaf assisen nu eindelijk af"

hoge raad voor justitie schaf assisen nu eindelijk af

23/12/'11 "Schaf assisen nu eindelijk af." Dat schrijft de Hoge Raad voor Justitie in een kersvers advies aan het parlement en aan de nieuwe minister van Justitie.

"De nieuwe assisenprocedure die einde december 2009 werd ingevoerd is niet eenvoudiger, niet sneller, niet efficiënter en niet goedkoper dan die van voor de hervorming", zo stelt de HRJ vast.

Bovendien: "Als assisen wordt behouden, dan zal er onvermijdelijk een mogelijkheid moeten komen om in beroep te gaan tegen een assisenarrest. Er is al een wetsvoorstel van Marie-Christine Marghem (MR) om zo'n beroep mogelijk te maken, maar het zal ook moeten van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg."

Hogere rechter

Omdat een beroep altijd bij een 'hogere rechter' moet gebeuren, moet een nieuw assisenhof meer rechters (meer juryleden en meer beroepsmagistraten) tellen. En als zij de straf willen verzwaren moet dat unaniem gebeuren. Dat lijkt moeilijk te kunnen, vreest de Hoge Raad voor Justitie.

Te duur

De HRJ vindt de assisenprocedure te duur en legt een fragmentaire berekening voor. In Antwerpen en Limburg hadden tussen 1 september 2009 en 1 november 2011 32 assisenzaken plaats. Dat waren 304 werkdagen voor minstens: 3 zetelende magistraten, 1 parketmagistraat, 1 griffier, een reeks bodes, minstens 6 politiemensen, leden van de dienst slachtofferonthaal. "Deze mensen kunnen in die periode nergens anders worden ingezet, waardoor de gerechtelijke achterstand daar toeneemt. Als men assisen behoudt moet er dus meer gerechtelijk personeel komen. En dat moet zeker als er beroep komt", zo luidt het.

En ook de andere kosten swingen de pan uit. De dagvaardingen om kandidaat juryleden op te roepen kostten in die 32 Antwerpse en Limburgse zaken zo'n 57.000 euro. De gezworenen die zetelden kregen samen een zitvergoeding van 174.000 euro. Daar kwamen nog een reisvergoeding en uitgestelde lonen in de zaken die meer dan vijf dagen duren bovenop. De niet-uitgelote gezworenen, die dus niet moeten gaan zetelen, kostten ook nog 18.500 euro.

Tolken en getuigen

Ook de kosten van tolken kunnen hoog oplopen. In de Antwerpse zaak-Ciurar tegen vier Roemenen die erg gewelddadige overvallen hadden gepleegd op bejaarden, werd voor 19.230 euro aan tolken uitbetaald. Daar kwamen de kosten van een tolkcabine nog bij (4.680 euro).

De dagvaardingen van de getuigen in deze 32 zaken bedroegen 30.550 euro, de vergoedingen nog eens 30.212 euro, naast een verplaatsingsvergoeding. Aan getuigenissen van deskundigen werd bovendien nog eens 9.739 euro besteed.

"Veel van deze kosten zullen wegvallen als men ook de zwaarste feiten voor de correctionele rechtbank brengt", zo luidt het.

Realistisch?

"Is het realistisch om nog zoveel geld uit te trekken voor assisen en voor de creatie van een beroepsmogelijkheid tegen het assisenhof, nu langs alle kanten moet worden bespaard? Benoemingen van magistraten worden door de minister om budgettaire redenen uitgesteld en men wil gepensioneerde magistraten inschakelen om de gaten te vullen", zo schrijft de HRJ.

Het is onwaarschijnlijk dat het parlement dit advies zal volgen. Eerdere adviezen om assisen af te schaffen (van de Commissie-Verstraeten, van sommige procureurs-generaal én van de Hoge Raad voor Justitie) werden genegeerd. Er valt nu niets anders te verwachten.

Meer over de hier bekritiseerde assisenwet vindt U op de expertenpagina van John De Wit.

JDW



Bekijk alle artikels binnen binnenland

ReactiesWat vind jij?

  • 12/12

    Dirk Julius Van Dessel BERCHEM, 23 december '11 om 22:26 Ongepast?

    NIKSKE VAN ! Assisisen oordeelt een VOLKSjury die blijkt geeft van veel meer gezond verstand dan wereldvreemde gecostumeerde, dikwijls politiek benoemde vakidioten die de meest krankzinnige politiek-correcte vonnissen/arresten afscheiden , archaische taal raaskallend vanuit ivoren torens !
    ID=1182327 / GEBRUIKER=230981
  • 11/12

    Paul Crevels DEURNE (ANTWERPEN), 23 december '11 om 14:18 Ongepast?

    Ik sluit mij aan bij de eminente juristen die het Hof van Assisen willen afschaffen. Een welbespraakt advocaat kan zo overtuigend overkomen op de jury, dat er zonder één overtuigend bewijs een verdachte kan veroordeeld worden tot de zwaarste straf. Alle juristen weten dat enkel zware vermoedens of aanwijzingen niet voldoende zijn, er moeten keiharde bewijzen op tafel komen en dat gebeurt helaas niet in alle assisenzaken.
    ID=1181693 / GEBRUIKER=868606
  • 10/12

    Frank Nuyts ZICHEM, 23 december '11 om 13:27 Ongepast?

    Assisen afschaffen?Zitten we nu echt in een bananenland?Veroordelingen op basis van een partijkaart en wie er geen heeft altijd de juiste prijs.Zitten die van de HRJ elke dag aan de spacecake of wat? Tis echt Godgeklaagd met dit "land" !!!
    ID=1181608 / GEBRUIKER=1254422
  • 9/12

    Jan van Helmont LEUVEN, 23 december '11 om 13:26 Ongepast?

    En toch is een volksjury de allerbeste, allerrechtvaardigste "verloning" die de samenleving kan bieden, aan wat misdadigers die voor assisen komen, haar aandoen. Het is de beste vorm van "evenwichtigheid". Geen enkele "beroepsmatige" rechtbank bezit dergelijk potentieel. Voor een moordenaar is "zijns gelijken" oordeel beslist het fairste.
    ID=1181606 / GEBRUIKER=292883
  • 8/12

    mast yvo EINDHOUT, 23 december '11 om 12:40 Ongepast?

    Eerst weg met procedurefouten en verjaring. Advokaten zoeken nu eerst naar een procedurefouten! Misdadigers moeten zelf opdraaien voor de vertolkingskosten!!.
    ID=1181513 / GEBRUIKER=340395

U bent nog niet aangemeld.

Meld u aan om een reactie te plaatsen. Dit helpt ons de kwaliteit van de reacties te garanderen.

Naar mobiele versie van deze site

Sport

tom boonen eindwinnaar in ronde van qatar
westerlo spits marcao rouwt om vermoorde broer
westerlo spits marcao rouwt om vermoorde broer 2

She

haargroeimiddelen werken wel
alex callier mijn kandidaten zijn geen circusapen
miss belgie laura beyne wil niet met mijn vriendje slapen

Vakantie

exotische sferen in b b nokernote
heel wat belgen zitten vast in skigebieden
genieten van de zon op gran canaria

Autonieuws

tesla model x onthuld
winterbanden binnenkort verplicht in belgie
van roestbak tot rallywagen de opbouw

Video's

  extern bekijk de eerste beelden van danni lowinski
  extern brandweer betoogt in wetstraat
  extern grimmige sfeer in de wetstraat