Misbruik medische regularisatie wordt beperkt
10/11/'11
Binnenland
Misbruik bij medische regularisaties van illegalen wordt moeilijker. In de toekomst zal de arts van de Dienst Vreemdelingenzaken een onernstig verzoek onmiddellijk in de prullenmand kunnen gooien.
Dat staat in een wetsontwerp dat gisteren, woensdag, in de Kamercommissie Binnenlandse Zaken werd besproken en volgende week woensdag wordt goedgekeurd.
Samen met deze maatregel zullen verzoeken van illegalen vervallen als ze niet komen opdagen wanneer de arts hen voor een controle oproept. Ook zal de aanvrager een medisch attest van hoogstens drie maanden oud moeten voorleggen.
Waarover gaat het?
Illegalen die levensbedreigend ziek zijn en in hun herkomstland niet kunnen worden behandeld, kunnen in België een verblijfsvergunning aanvragen om medische redenen. Maar de misbruiken nemen toe en daarom wordt regularisatie om medische redenen flink moeilijker.
Het Antwerpse kamerlid Nahima Lanjri (CD&V) zet de problemen op een rij: "Sedert begin dit jaar vroegen al 7.959 illegalen medische regularisatie aan. Dat zijn er zelfs meer dan de illegalen die een gewone regularisatie om humanitaire redenen aanvroegen (7.046). Dat is nog nooit gebeurd! Momenteel zijn er liefst 11.000 verzoeken voor medische regularisatie in behandeling, maar in de eerste vijf maanden werd slechts 5% van de aanvragen ingewilligd. Vorig jaar was dat percentage nog 43,6%. Dat op zich bewijst al het misbruik".
Waarom zijn er zoveel aanvragers?
Lanjri: "Bij een verblijfsvergunning om medische redenen heb je een procedure in twee fasen: eerst moet het verzoek ontvankelijk verklaard worden en daarna pas wordt het ten gronde onderzocht. Eens ontvankelijk verklaard heeft de illegaal recht op OCMW-steun. Bij een gewone regularisatie heb je maar één fase: je moet op OCMW-steun wachten tot je definitief geregulariseerd bent. Veel langer dus".
Bovendien swingen de kosten van de medische regularisatie de pan uit. In 2003 bedroegen ze nog maar 17,6 miljoen euro, in 2009 al 39,8 miljoen euro, zo rekende Sabien Lahaye-Battheu (Open Vld) uit. En in datzelfde jaar ontdekte de Dienst Vreemdelingenzaken dat liefst één op de acht aanvragen voor medische regularisatie frauduleus was. Er was dus wel echt een probleem.
De wet werd in december 2010 al eens verstrengd. Maar dat had niet veel effect bij gebrek aan artsen om de zieke illegalen te controleren. Momenteel heeft ons land er dertien voor dit soort zaken en er komen er nog tien bij.
Lees meer: '21% plaatsen vrij in asielcentra door systeem van veilige landen'
Lees verder over de andere onderdelen van dit wetsontwerp: "Veilige landen" moeten asielmisbruik beperken
"Illegalen moeten vrijwillig terugkeren"
JDW