Standpunt
Het standpunt van de Gazet van Antwerpen over actuele onderwerpen in de wereld en de stad Antwerpen.

N-VA en CD&V buigen niet voor dreigementen Di Rupo

31/08/'10 Voor een preformateur heeft Elio Di Rupo gisteren in vrij gespierd taalgebruik uitgehaald naar N-VA en CD&V. Hij heeft ze streng aangemaand om het compromis over de centen voor Brussel en de Financieringswet te aanvaarden. Hij waarschuwde zelfs voor doemscenario’s met onzekere afloop: wie compromissen weigert stort het land in een avontuur en in politieke chaos. Dat zijn serieuze verwijten, dreigementen zelfs.

Elio Di Rupo voert de druk op N-VA en CD&V gevoelig op maar hij deed ook een tegemoetkoming. De groep specialisten die de Financieringswet gaat aanpakken moet zo snel mogelijk aan het werk. Met die belofte wil Di Rupo het wantrouwen bij N-VA en CD&V temperen en bewijzen dat de nieuwe Financieringswet niet op de lange baan wordt geschoven. Enkele bijzonder verlichte geesten aan Franstalige kant hadden het nodig en nuttig gevonden om onmiddellijk na het bereiken van het principeakkoord de Franstalige pers te tippen dat ”de zaak in orde was want uitgesteld”. Meer was natuurlijk niet nodig om N-VA en CD&V de gordijnen in te jagen. Beide partijen eisten onmiddellijk sluitende garanties in plaats van beloften. Garanties dat de twaalf principes uit het akkoord concreet worden gemaakt.

Of de tegemoetkoming van Elio Di Rupo ver genoeg gaat voor N-VA en CD&V is twijfelachtig. De preformateur handhaaft immers zijn voorstel om de herfinanciering van Brussel slechts gedeeltelijk te regelen via de geschreven Financieringswet. Een groot pak geld onmiddellijk, in ruil voor de splitsing van B-H-V en de rest via de wet. En daar loopt de breuklijn tussen de Vlaamse partijen. Sp.a en Groen! kunnen daar mee leven, N-VA en CD&V niet. Dat maakt er de zaken niet makkelijker op want nu is het aan de onderhandelingstafel vijf tegen twee. Die twee zijn overigens niet onder de indruk van Di Rupo’s doemscenario’s. CD&V voelt zich niet aangesproken. Voor de N-VA is niets doen de chaos organiseren.

N-VA-voorzitter Bart De Wever lanceerde gisteren een tegenvoorstel naar de preformateur om de impasse te doorbreken: laat de twee sterkste partijen hun verantwoordelijkheid nemen, laat ze de laatste knelpunten oplossen en die oplossingen voorleggen aan de andere partijen. De Wever schotelt Di Rupo hier een fameuze uitdaging voor want eigenlijk zegt hij dat wie premier wil worden uiteindelijk zijn partij en zijn gemeenschap moet kunnen overstijgen.

Door Dirk Castrel


ReactiesWat vind jij?

  • 16/16

    Leo Peeters WILRIJK (ANTWERPEN), 01 september '10 om 08:53 Ongepast?

    herwig laenen 7/. schreef: Als Bart De Wever "het been stijf houdt" wordt hij bejubeld als een Groot Staatsman. Als Milquet hetzelfde doet is zij een feeks. Ik heb persoonlijk heel veel respect voor Madame Non. Ze is erg sociaal voelend en verdedigt de belangen van haar kiezers tot het uiterste. Blijkbaar mag een politicus dat niet meer. Toch niet als het om een Franstalige gaat --- LP: Ik heb me nooit kunnen indenken dat ik hl in iets volmondig gelijk zou kunnen geven. --- Toch één opmerking: BDW is het N-VA partijprogramma aan het verkrachten en Vlaanderen aan het verkopen voor de vette postjes.
    ID=713687 / GEBRUIKER=458230
  • 15/16

    Oli Fant WILLEBROEK, 01 september '10 om 05:12 Ongepast?

    Herwig Laenen: dat is de kern van onze politici, "eigen zak eerst".
    ID=713607 / GEBRUIKER=1123830
  • 14/16

    JOZEF PATTYN ROESELARE, 31 augustus '10 om 22:18 Ongepast?

    Het zal wel de gespierde taal zijn van zijn sluitspier die we gehoord hebben. Madame non en haar vriendje Maigain moeten eens leren om oui te zeggen, maar dat komt blijkbaar niet in hun woordenschat voor. Immers, zij moeten hun zegen geven over elke Vlaams voorstel, en plakken daar dan terug enkele miljoenen euros op.Het antwoord van het Vlaams Front zou moeten unaniem NEEN zijn.Op den duur zullen ze wel anders piepen, vooral als het begint te knijpen aan strikske zijn sluitspier. -GENOEK IS GENOEK ZEKER ?
    ID=713541 / GEBRUIKER=380963
  • 13/16

    René Lippeveld LILLE, 31 augustus '10 om 21:50 Ongepast?

    Mijnheer Laenen, ik raad u aan om uzelf (via internet en een paar recente geschiedenisboeken) wat beter te informeren over hoe het er voor de Brusselse Vlamingen en die in Rand momenteel aan toegaat. Dat is puur imperialisme. Een decennium geleden was Rode Vlaams, nu Frans. Brussel heet in feite Broekzele (kan het boerser ?). Denkt u misschien dat er plots honderdduizenden Vlamingen minder zijn in dit land ? Nee, er zijn er meer. Een deel werd verdreven uit Brussel en uit de Rand of ging lopen van miserie. In wezen kan het mij niet schelen welke taal iemand spreekt, hoor, maar dat moet ophouden !
    ID=713526 / GEBRUIKER=288966
  • 12/16

    vigi lantibus HALLE (KEMPEN), 31 augustus '10 om 20:53 Ongepast?

    Ja mijnheer Heyvaerts, ik denk dat er iets mis is met de mening van mijnheer Laenen. Milquet die haar kiezers verdedigt, wordt de hemel ingeprezen. De Wever, die nochtans niks anders doet, is een egoïst. Is dat de linkse logica van mijnheer Laenen?
    ID=713482 / GEBRUIKER=900995

U bent nog niet aangemeld.

Meld u aan om een reactie te plaatsen. Dit helpt ons de kwaliteit van de reacties te garanderen.

Bekijk alle posts binnen standpunt

Naar mobiele versie van deze site

Sport

kaakoperatie bart wellens is geslaagd
gillet tekent bij in anderlecht tot 2016
bart goor moet zich verantwoorden voor sportcomite

She

meiden zijn bang van orale seks
met een incestrelatie tussen broer en zus heb ik geen problemen
siegfried bracke weer even journalist veel gezelliger dan bij vrt

Vakantie

zorgeloos op skivakantie vertrekken
wat je zeker niet mag doen tijdens een safari
de hele wereld aan je voeten in een app

Autonieuws

kia track ster concept
kart gratis mee met autokanaal be
nieuwe mercedes a klasse open en bloot gespot

Video's

  extern the voice ook succes in vs
  extern sneeuw verlamt belgische wegen
  extern brusselse wegen muurvast