Stadspersoneel Antwerpen staakt donderdag verder
13/11/'08
De militanten van de socialistische vakbond ACOD leggen vandaag opnieuw het werk neer. Zij beraden zich ook over mogelijke acties vrijdag. De ACOD staat wel alleen. Toch ligt in sommige delen van de stad het afval nu al twee dagen op de stoep.
De onderhandelingen over het nieuwe sectoraal akkoord en de rechtspositieregeling zorgen voor sociale onrust. De ACOD-militanten eisen compensaties voor onder meer het wegvallen van de betaalde lunchpauze en de nieuwe arbeidsregeling.
Op verschillende stadsdiensten was er hinder door de staking. Ongeveer 34 procent van het stadspersoneel kwam niet werken. Ook vandaag wordt veel hinder verwacht.
Vind de belangrijkste informatie over de stakende stadsdiensten in dit artikel. Voor een volledige stand van zaken kunt u terecht op de website van de stad.
Huisvuilophaling
Het meest hinderlijke is de staking van de huisvuilophaling. In sommige delen van de stad ligt het afaval nu al twee dagen op de stoep. De stad concentreert zich daarom op de afvalophaling van donderdag en probeert deze zo goed mogelijk af te werken. De stad roept de burgers op om afval dat donderdagavond nog niet is opgehaald terug binnen te nemen.
Wat vindt u van de staking van de vuilniswagens? Neem deel aan onze poll, of post hier uw reactie!
Vrijdag ook?
“Ik steun de vraag om tot en met vrijdag te staken”, zegt Eric De Bruyn (ACOD). “Het stadsbestuur wil ons door de afschaffing van de betaalde lunchpauze een halfuur langer op het werk houden zonder compensaties. Door het verdwijnen van de premies moeten we een deel van ons loon inleveren. Dit is onaanvaardbaar.”
De Bruyn kreeg veel bijval. De laagste niveaus binnen het stadspersoneel hebben een nettoloon tussen de 1.100 en 1.200 euro. “Met de nieuwe regelingen verliezen deze mensen 15 tot 20 procent van hun loon”, zegt Peter Vertongen (ACOD). “Volgens het sectoraal akkoord krijgen de laagste niveaus een eindejaarsvergoeding van 250 euro. Dit is bruto, dus een habbekrats. Daarom eisen wij loonsverhoging. Het is wraakroepend dat de stads- en OCMW-secretaris wél loonsverhoging krijgen.
ACOD alleen
Uiteindelijk beslisten de militanten om donderdag te staken. Zij komen vandaag weer bij elkaar om zich te beraden over mogelijke acties vrijdag.“Kameraden, begrijp dat we als ACOD alleen staan”, zegt Antwerps ACOD-secretaris Gerard Van der Elst. Hij kreeg snel antwoord vanuit de zaal. “Sedert wanneer is dat een probleem”, aldus een militant. “In het verleden stonden we ook al eens alleen. Dit hield ons nooit tegen.”
De liberale vakbond VSOA en de christelijke vakbond ACV Openbare Diensten staken niet mee. “Ik vrees dat de staking de discussie over de privatisering van stadsreiniging weer zal aanwakkeren”, zegt Skender Baleci (ACV).