zondag, 20 mei 2012
aanmelden registreren
 12° / 22° Buien met onweer

Overleg tussen loodsen en Crevits levert niets op - Acties gaan voort

15/02 Antwerpen De loodsen blijven voorlopig actie voeren voor een betere eindeloopbaanregeling en een hoger pensioen. Het overleg woensdag tussen de beroepsverenigingen van de loodsen en Vlaams minister Hilde Crevits (CD&V) heeft voorlopig niets opgeleverd. De minister praat nu nog voort met de vakbonden van de loodsen.

De loodsen houden sinds maandagavond een 'kantoorurenactie'. Ze werken tot 17 uur, waardoor heel wat schepen de haven niet in of uit kunnen. De loodsen vragen dat hun pensioen berekend wordt zoals dat van de andere ambtenaren. Ze vragen ook dat loodsen de laatste jaren voor hun pensioen wat minder kunnen werken. Oudere loodsen hebben immers meer moeite met de onregelmatige uren.

'Pingpongspel'

Het overleg op het kabinet-Crevits heeft woensdagmiddag rond 14 uur nog niets opgeleverd. Bepaalde elementen uit de discussie zijn immers voer voor de federale overheid. "We hebben de indruk dat we in een pingpongspel tussen de verschillende overheden zitten", zegt Sven Deridder van de Beroepsvereniging van Loodsen.

Crevits snapt de bezorgdheid van de loodsen. "Maar het is niet moment om bijkomende eisen op tafel te leggen. Er is geen budgettaire marge. Bovendien is er een sectoraal akkoord voor dit en vorig jaar. Dergelijke zaken kunnen besproken worden in de discussie over het nieuw sectoraal akkoord dat er voor volgend jaar en 2014 moet komen."

De minister heeft later woensdag nog overleg met de havenautoriteiten. Die klagen over de economische en imagoschade die de acties van de loodsen veroorzaken. Crevits hoopt dat de acties snel stoppen. "Havens zijn cruciaal, ze zijn het hart van onze economie."

Blanpain: "Loodsen opeisen"

Roger Blanpain, emeritus KUL-hoogleraar arbeidsrecht, vindt dat de overheid de loodsen moet opeisen.

"Het gaat hier duidelijk om een misbruik van het stakingsrecht. Staking is immers het ultieme middel dat enkel rechtmatig is wanneer onderhandelingen uitgeput zijn", zegt Blanpain, verwijzend naar de lopende onderhandelingen tussen vakbonden en de Vlaamse overheid.

Gezien de buitengewone schade die "deze onwettelijke staking-langzaam aan actie" van de loodsen aan de economie berokkent, heeft de overheid volgens Blanpain zelfs "de plicht" om tot opeising van de loodsen over te gaan.

Lees ook: Twintigtal schepen kunnen Antwerpse haven uitvaren

Foto boven JVDP