Burgerreporters

Op graffiti-jacht met Carl en Carol

extern op graffiti jacht met carl en carol

04/03/'10

Veel private eigendommen in Antwerpen hebben tegenwoordig te kampen met illegale graffiti. Daarom rijden er sinds mei 2009 zo’n twee tot drie gespecialiseerde wagens door de straten van onze stad om gratis graffiti te gaan verwijderen bij particulieren. We gaan mee met het team “Carl en Carol.”

“Wij zijn Carl en Carol van het Bijzonder Interventieteam van de stad Antwerpen en verwijderen gratis de graffiti van private eigendommen.” Terwijl Carol Hubner zichzelf in een witte overal wurmt, ontfermt Carl Cuypers zich over de zandstraalmachine. Ze trekken ten oorlog tegen de graffiti op een gevel in de Kapucinessenstraat. Carl doet zijn werk erg graag: “Het is een variërende job, je komt in alle uithoeken van de stad en de mensen zijn content als de verf goed verwijderd is. Toch is het soms frustrerend dat als je een huis aan het zandstralen bent, ze om de hoek al terug graffiti aan het spuiten zijn.”

Graffitibeleid

Vorig jaar begon de stad Antwerpen met het initiatief graffiti zoveel mogelijk uit het straatbeeld te bannen. Projectverantwoordelijke Tim De Mulder: “In mei 2008 is het bijzonder interventieteam van stadsreiniging van start gegaan. Eén van onze opdrachten was om een graffitibeleid samen te stellen. We zijn bij Gent en Brugge gaan kijken hoe ze het daar deden. Brugge werkte goed op het terrein zelf en Gent deed het goed op administratief vlak. We hebben van beide steden iets geleerd en hebben nu een goeddraaiend graffitibeleid.”

Strafbaar

“Telkens een graffitispuiter betrapt wordt, kan hij een boete krijgen. Daarbovenop moet hij een vergoeding betalen voor het verwijderen van de verf. In het slechtste geval loopt dat op tot 300 euro per keer,” zegt De Mulder. “Graffiti wordt dikwijls op 10 à 15 seconden gezet. Het gebeurt meestal ’s nachts en dus is de kans dat we iemand betrappen klein. Daarom nemen we van elke “tag” of afbeelding die gezet wordt, een foto. Als we daarna merken dat de tekening geregeld terugkomt, dan nemen we contact op met de politie. Die stelt dan een proces verbaal op en het parket gaat vervolgens bepalen of de persoon in kwestie al dan niet vervolgd wordt. Vindt de rechtbank het feit niet ernstig genoeg, dan heeft de stad de mogelijkheid om zelf een boete uit te schrijven. Dat noemen we het principe van een gemengde inbreuk.”

Feeling

Graffiti verwijderen is volgens Carl niet iedereen gegeven. “Je moet er feeling voor hebben om die graffiti-afbeeldingen te verwijderen. Een witte vlek in het straatbeeld is niet de bedoeling. Daarom mag je niet de hele gevel proper spuiten. Toch kan je ook niet te nauwkeurig werken, want op die manier wordt er opnieuw een patroon zichtbaar op de muur. Je moet een beetje spelen met je machine zodat je een “dégradé” krijgt.”

Legale graffiti

Op sommige plekken in de stad is het toegelaten graffiti te spuiten op de muren. Een goed voorbeeld daarvan is de brug van de Noorderlaan in Park Spoor Noord. Vorig jaar vond daar het gratis graffitifestival Can-it plaats. Artiesten van over heel de wereld maakten er een gigantische tekening op de pijlers van de brug. De Mulder: “Zo’n brug is eigenlijk maar kaal en lelijk, en door er een mooie legale graffiti op te zetten, wordt ze wat opgefleurd. Er is nog veel plaats om bij te schilderen, maar als de pijlers vol staan dan is het niet de bedoeling dat er nog bij wordt gespoten. Het opzet is dat, als de pijlers mooi vol gekleurd zijn het geheel blijft voortbestaan als kunstwerk.”

Vandalisme

Volgens De Mulder kan graffiti dus wel degelijk kunst zijn. Maar tags op iemands gevel zetten vindt hij absoluut niet kunnen. Zelf was hij ook al slachtoffer van illegale graffiti op zijn gevel. “Het is puur vandalisme. Je eigendom wordt beschadigd, het daalt in waarde en je hebt er veel problemen mee om het weer proper te krijgen. Ik vind dat zoiets niet kan. Van andermans goederen blijf je af.”

Doekjes

De machine die het team gebruikt, werkt met een biologische korrel. “We noemen het Australisch woestijnzand.” Carol toont de doekjes die ze gebruikt om poreuze ondergronden proper te maken. Carl vertelt: “Niet alle ondergronden zijn even geschikt om te reinigen met een zware korrel. Voor deuren of andere poreuze ondergronden gebruiken we deze veilige antigraffiti reinigingsdoekjes.” Carol neemt haar zandstraler terug vast en spuit lustig de laatste resten graffiti van de muur. In amper 40 minuten heeft ze de hele gevel proper gekregen. Al heeft er zich wel een miniwoestijn gevormd voor nummer 64 die ze later nog zullen opkuisen. Carl: “Na het werk nemen we een goe doucheke, want dat zand kruipt overal tussen.”

Wie gratis zijn gevel wil laten proper maken door het Bi-team kan bellen naar het nummer 03 22 11 333 of kan surfen naar www.antwerpen.be. Klik daar op ‘algemeen’ en vul in de rechterbovenhoek de zoekterm: graffiti in.

Kira Haazen

Galerij


Bekijk alle artikels binnen Antwerpen (2000)

ReactiesWat vind jij?

Er zijn nog geen reacties op 'Op graffiti-jacht met Carl en Carol'.

U bent nog niet aangemeld.

Meld u aan om een reactie te plaatsen. Dit helpt ons de kwaliteit van de reacties te garanderen.

Antwerpen (2000)

Meest gelezen in Antwerpen (2000)

In memoriam
Naar mobiele versie van deze site

Sport

boonen finish lag vijftig meter te ver
janssens blijven besparen of boeken dichtdoen
wereldkampioen cavendish spurt sneller dan boonen

She

koning albert krijgt geld van het ocmw 2
lesley ann poppe naakt voor playboy
madonna komt naar belgie

Vakantie

vakantie gratis annuleren voor elfstedentocht
zo beleef je de ideale trip in rome
venetie wil cruiseschepen weren

Autonieuws

ferrari 250 gto voor 20 miljoen pond verkocht
volkswagen maakt elektrische up
van roestbak tot rallywagen plamuren schuren en spuiten

Video's

  extern madonna komt naar belgie
  extern ja ik bewonder angela merkel
  extern kermit en piggy staan er weer